Bezpieczny manicure, na co zwrócić uwagę.

Manicure jest jedną z najczęstszych usług wykonywanych w gabinetach kosmetycznych. Niestety bardzo dużo w ostatnim czasie pojawiło się osób, które chcą sobie dorobić na tej usłudze. Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że nie ma nic w tym złego, a jednak często takie osoby nie mają pojęcia o tym jakie są zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas tego zabiegu. Postaram się w prosty sposób opisać podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas zabiegu manicure.

Manicure jest jedną z najczęstszych usług wykonywanych w gabinetach kosmetycznych. Niestety bardzo dużo w ostatnim czasie pojawiło się osób, które chcą sobie dorobić na tej usłudze. Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że nie ma nic w tym złego, a jednak często takie osoby nie mają pojęcia o tym jakie są zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas tego zabiegu. Często kończy się to tym, że narzędzia, które powinny być jednorazowe są stosowane wielokrotnie, a narzędzia wielokrotnego użytku nie są odpowiednio dezynfekowane, a następnie sterylizowane przed kolejnym użyciem. 

Postaram się w prosty sposób opisać podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w czasie wykonywania tego zabiegu.  

Podczas wykonywania manicure stosujemy narzędzia:

- jednorazowe np. waciki, ręcznik jednorazowy, rękawiczki, drewniane patyczki, formy do przedłużania, nakładki ścierne na frezy, papierowe pilniki - tak moi drodzy to również jest narzędzie jednorazowe. 

Bloki, tutaj mały wyjątek jeżeli osoba wykonująca manicure używa bloku na powierzchni np. hybrydy, żelu, akrylu i podczas użycia nie dochodzi do przerwania ciągłości tkanek to wówczas blok może zostać ponownie użyty, po uprzednim  umyciu, wysuszeniu, a następnie zdezynfekowaniu specjalnymi preparatami. 

- wielokrotnego użytku np. kopytka, cążki, frezy, pęsetki - tego narzędzia nie używamy do manicure, ale korzystając z okazji chcę zwrócić uwagę na to, że jest to narzędzie wielokrotnego użytku i również wymaga obowiązkowej dezynfekcji i sterylizacji każdorazowo po użyciu. Tylko takie postępowanie ochroni osobę wykonującą zabieg i klienta przed zakażeniem drobnoustrojami. 

O ile postępowanie z narzędziami jednorazowymi jest oczywiste: po ich użyciu powinno się je wyrzucić, o tyle nie każdy klient wie co się dzieje z narzędziami wielokrotnego użytku. 

Wszystkie urządzenia i powierzchnie po wykonaniu usługi powinny zostać umyte, a następnie zdezynfekowane odpowiednimi preparatami. Natomiast narzędzia, przy użyciu których może dojść do przerwania ciągłości naskórka obowiązkowo i bezwzględnie muszą zostać zdezynfekowane w specjalnych preparatach, umyte, osuszone, a następnie poddane procesowi sterylizacji. Tylko takie postępowanie uchroni nas przed chorobami przenoszonym przez krew np. HIV, wirusowe zapalenie wątroby. 

Różnice pomiędzy dezynfekcją, a sterylizacją:

- dezynfekcja to proces w którym zmniejszamy liczbę drobnoustrojów chorobotwórczych do poziomu bezpiecznego dla człowieka. Niszczy ona wyłącznie formy wegetatywne drobnoustrojów. 

- sterylizacja (wyjałowienie) to proces mający na celu usunięcie wszystkich drobnoustrojów wraz z przetrwalnikami. Przeprowadza się go za pomocą specjalnych urządzeń. 

Jak rozpoznać czy narzędzia wielokrotnego użytku są sterylne?

Każde narzędzie wielokrotnego użytku, które przy użyciu może powodować przerwanie ciągłości tkanek (np. cążki, kopytko, pęsetka, frez), podczas manicure i innych zabiegów kosmetycznych powinno zostać otwarte przy klientce z jednorazowego opakowania, przeznaczonego specjalnie do sterylizacji. Opakowanie powinno zawierać opis uwzględniający dane osoby wykonującej sterylizację oraz termin ważności. 

Jeżeli masz wątpliwości odnośnie narzędzi, etapów zabiegu nie bój się pytać. Żadna osobo, która zajmuje się tym profesjonalnie nie potraktuje tego pytania jako coś złego. Jeżeli świadczy się usługi zgodnie ze standardami to nie ma nic fajniejszego niż świadomy klient, bo tylko taka osoba jest w stanie docenić profesjonalizm osoby wykonującej zabieg.

Nie ryzykuj swojego zdrowia dla zaoszczędzonych kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych na zabiegu u osób, które nie przestrzegają zasad higieny pracy. Zdrowie masz jedno, a niestety pewne choroby pozostają na całe życie. 

 

Studiotypo3.com
NIP: 8652414625
Adres: ul. Ogrodowa 20
37-464 Stalowa Wola

Kontakt

  • Kamila Dąbrowska
  • Specjalista do spraw szkoleń i obsługi klienta
  • email: biuro@kamidabrowska.pl
  • tel: 695-901-115